Rozliczenie podatkowe 2017

Ulga internetowa w Picie 37 druku

 

Coroczny obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym może mieć także pozytywne wydźwięki, a nie tylko być kojarzony z nieprzyjemnościami i godzinami spędzonymi na wypełnianiem druku PIT 37. Jest to najpopularniejszy i najbardziej powszechny druk, za pomocą którego rozlicza się większość Polaków. Można go wypełnić i wysłać na kilka sposobów. Najczęściej wypełniamy druk ręcznie, by następnie zanieść go osobiście do urzędu skarbowego. Jednak PIT 37 formularz można także wypełnić za pomocą specjalnego, dedykowanego programu komputerowego, który wykona za nas większość pracy, ponieważ naszym zadaniem będzie jedynie uzupełnienie najpotrzebniejszych danych, podczas gdy program sam wyliczy wszystkie potrzebne stawki. Dodatkowo za pomocą systemu e-deklaracje nasz pit może być wysłany z pośrednictwem Internetu, nie ma więc potrzeby by osobiście zanosić formularz do instytucji, co przede wszystkim jest ogromną oszczędnością czasu oraz energii.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele rodzajów odliczeń istnieje w polskim prawie podatkowym. Druki PIT 37 zwykle wypełniane są przez podatników bardzo automatycznie, więc często sami nie sprawdzamy czy spełniamy kryteria, które pozwoliłyby nam na uzyskanie ulgi lub też odliczenia od podatku albo dochodu. Najbardziej aktualne informacje znajdziemy bezpośrednio w urzędzie skarbowym, jednak także w Internecie istnieją specjalne strony oraz portale, które służą pomocą w takich przypadkach.

 

Podatnicy mają prawo korzystania z ulgi internetowej w każdy roku podatkowym, jeśli tylko korzystali z Internetu. Formularz PIT-37 pozwala na odliczenie właśnie tych kwot, które przeznaczamy na podłączenie do sieci internetowej. Taka ulga stanowi odliczenie od naszego dochodu i przysługuje tym osobom, które korzystają z Internetu w budynku mieszkalnym, a kwota wydatkowana na podłączenie do sieci nie przekracza 760 złotych w ciągu roku. Jeśli korzystamy z kilku budynków mieszkalnych, w których jest podłączona sieć, będziemy musieli zdecydować się tylko na jeden z nich i od niego wykonać potrzebne odliczenia.

 

Ważne jest jednak to, by w jaki sposób należy prawidłowo odliczyć ulgę internetową. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w dwa rodzaje druków, a mianowicie formularz deklaracja PIT 37, a także stosowny załącznik, który jest dopasowany do tego rodzaju odliczenia. Ulgę internetową ujmujemy więc w formularzu PIT 37 lub PIT 36, a także w załączniku PIT/O. Na początku musimy dokładnie wypełnić załącznik. Z przodu formularza znajdują się podstawowe dane, natomiast w drugiej strony sama kwota odliczenia. Następnie tą kwotę należy przenieść na PIT 37 druk, by ulga była odliczona w sposób prawidłowy.

 

Korzystając z tego rodzaju ulgi możemy sporo zyskać, o czym nie każdy wie. Przede wszystkim osoba, która w Picie 37 formularzu korzysta z tej ulgi w sposób całościowy zmniejszy swoją podstawę opodatkowania o 760 złotych. Ta kwota pomniejsza dochód, który jest opodatkowany podatkiem wynoszącym 18%.

 

Oczywiście chcąc skorzystać z potrzebnej ulgi potrzebne są nam na to stosowne dowody. Urząd bowiem nie uwierzy nam na słowo, że korzystaliśmy z Internetu w konkretnej skali. Aby potwierdzić ulgę, przy wypełnianiu formularzu PIT-37, potrzebne nam będą oczywiście faktury, który stanowią niezaprzeczalny dowód korzystania z Internetu. Wszystkie faktury w danym roku podatkowym powinny być uregulowane. Takiego odliczenia może dokonać samodzielnie lub też wpisując w druki PIT 37 dane małżonka, z którym wspólnie się rozliczamy.