Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 37 druk a nadpłata podatku

 

Co roku, jak zwykle, czekają nas rozliczenia podatkowe z urzędem skarbowym, pełne mnóstwa zawiłych procedur i często kosztujące nas nie tylko wiele cennego czasu, ale także bardzo dużo energii, a niekiedy również pieniędzy na porady od wszelkiego rodzaju specjalistów do spraw finansowych bądź podatkowych. Naszym najczęściej używanym formularzem jest PIT37 za 2017 rok, który jest encyklopedycznie określany, jako zeznanie o wysokości osiągniętego przez nas dochodu – bądź też poniesionej straty w danym roku podatkowym, czyli w naszym przypadku jest to okres do 30 kwietnia 2017 roku. Kto jest zobowiązany wypełnić PIT 37 druk, oraz co zrobić, jeżeli przydarzy nam się sytuacja, w której ten podatek został przez nas nadpłacony? PIT 37 za 2017 rok jest wypełniany przez podatników, którzy otrzymali przychody przez wzgląd na umowę o pracę, jakikolwiek stosunek służbowy bądź też emerytur, rent czy wypłat przedemerytalnych. Pit 37 formularz jest wypełniany zarówno przez osoby indywidualne, może jednak być wypełniony wspólnie przez małżonków, którzy pragną się razem rozliczyć. Jak wypełnić PIT37 za 2017 rok? Nie jest to trudne, zwłaszcza dzięki uproszczeniom jakie wprowadza w dzisiejszych czasach technologia i jej postęp. Zarówno urząd skarbowy, jak i internet są w stanie zaopatrzyć nas w taki dokument, jak PIT 37 instrukcja, który przeprowadzi nas przez cały proces.

 

Powracając do pytania zawartego w tytule, należy stwierdzić, że to, jak chcemy otrzymać nadpłatę za np. PIT37 za 2017, zależy od nas samych. Pieniądze można dostać w gotówce. Nie jest to jedyna możliwość – istnieje ewentualność, aby poprosić o przelew kwoty na rachunek bankowy. W tym wypadku, jeśli ktoś jeszcze nie składał deklaracji PIT, powinien dopełnić także NIP-3 (w tym dokumencie wskazuje się na numer konta, na jaki dana suma ma przejść). Inaczej ma się sytuacja, jeżeli ktoś w poprzednich latach złożył np. PIT 37 druk, a do tego NIP-3. Wtedy instytucja jest w posiadaniu naszych danych, czyli numeru rachunku bankowego. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na nadpłatę w gotówce, wtedy istnieją dwie drogi do otrzymania należnej nam sumy. Jakie to drogi? Po pierwsze, kwotę można odebrać samodzielnie w kasie urzędu skarbowego, w którym składaliśmy deklarację podatkową (bądź do którego należymy, jeśli PIT wysłaliśmy np. przy pomocy e-deklaracji). Jeżeli zaś okaże się, że w urzędzie skarbowym nie ma kasy, wtedy jego rolę przejmuje bank (który ma podpisane umowy z urzędem skarbowym).

 

Opcja numer dwa, czyli listonosz. Należy jednak się liczyć z tym, że poniesiemy drobne (zależnie od sumy) straty. Koszt zwrotu wynosi 1% plus dodatkowa 5 zł i 20 gr. Warto więc, jeśli mamy spore nadpłaty, wybrać się samemu do urzędu, aby za np. za swój pit37 za 2017 nie stracić ani grosza.