Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 37 druk, PIT-12, PIT-40 czyli co i kiedy dla kogo


Wielu pracowników może ominąć składanie własnej deklaracji podatkowej. Jak? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, na jakie wygląda. Formularz PIT 37 może okazać się zbędny, jeśli tylko odpowiednio pomyślimy o tym, aby wykorzystać PIT-12.

PIT 37 druk nie będzie potrzebny, jeżeli pracownik do dnia 10 stycznia 2018 roku złoży płatnikowi, czyli swojemu pracodawcy, oświadczenie na druku PIT 12. Właśnie na podstawie tego oświadczenia pracodawca jest zobowiązany do tego, aby do końca lutego 2018 roku dokonać rozliczenia podatku za pracownika w PIT-40.

 

W takiej sytuacji ominie nas wypełnianie PIT-37 druk. Należy jednak pamiętać o tym, że w deklaracji PIT-40 pracodawca nie rozlicza żadnych ulg. Od dochodu odlicza się tylko pobrane w ciągu roku zusowskie składki, a od podatku odlicza kwotę pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

PIT37 pdf można pobrać z sieci, lub, jeśli ktoś posiada program do rozliczania deklaracji podatkowych, to w nim zawarte są zazwyczaj gotowe już arkusze, czyli druk PIT 37 do wydrukowania.

 

Jeśli już o PIT-12 i PIT-40 w tekście, warto w kilku zdaniach o nich opowiedzieć. PIT-12 to deklaracja, w której podatnik powinien wykazać, że poza dochodami, które uzyskał przy pomocy płatnika, nie uzyskał innych dochodów (opodatkowanych). Ponadto powinien w deklaracji PIT-12 stwierdzić o tym, że nie korzysta z odliczeń podatkowych, oczywiście nie wliczając tych, które dokona płatnik. W deklaracji PIT-40 należy z kolei wykazać koszty uzyskania przychodu, wynikające ze stosunku pracy. Jednak warunkiem koniecznym jest, aby pracownik wypełnił wniosek do dnia 10 stycznia 2018 r. W przeciwnym wypadku, jeśli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, pracodawca nie musi wypełniać pracownikowi rozliczenia podatkowego. Więc jeśli ktoś chce rozliczyć się za pomocą pracodawcy, powinien z tej możliwości skorzystać. Polacy jednak najczęściej starają się rozliczać tak, by odliczać stosowane ulgi, a jest to możliwe, korzystając najczęściej z pit-37 druk.

 

Coraz więcej osób korzysta również z interaktywnych deklaracji - formularzy PIT 37. Pomagają w rozliczeniu, gdyż szereg opcji dostępnych w arkuszach czy w programach służących do rozliczania jest rozbudowany. To dość wygodne rozwiązanie, zważywszy na to, że nie musimy tracić pieniędzy na biura księgowe. Jeśli ktoś woli skorzystać także z nowego rozwiązania, jakim jest e-deklaracja, nie powinien mieć z tym problemu, bo nie potrzeba już elektronicznego podpisu, a procura jest ułatwiona. PIT 37 druk wcale nie musi zostać wydrukowany, można posłać go po prostu przez Internet. Jeśli zaś ktoś woli tradycyjnie wypełnić druk PIT 37 do wydrukowania, to powinien zapoznać się programami do wypełniania deklaracji.

 

Korzystając z rozwiązania, dzięki któremu to pracodawca wypełnia za nas deklarację podatkową, należy dobrze zastanowić się nad własnymi odliczeniami. Bywa jednak, że niektórzy idą tą „prostą drogą”, zapominając o ulgach im przysługujących. Przed taką decyzją warto dokładnie przeanalizować swój domowy budżet i ustalić, czy taka formuła na pewno wpłynie na to, że nasze rozliczenie będzie dla nas korzystne. Jeśli zaś nie przysługują nam żadne ulgi, wtedy bez wahania można skorzystać z rozwiązania, jakie daje rozliczenie się przy pomocy pracodawcy.