Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 37 druk w PDF, a e-deklaracje


Większość podatników w okresie rozliczeń podatkowych składa do urzędu skarbowego PIT 37 druk. W związku z tym, że z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania techniczne, mamy tym samym więcej możliwości złożenia naszego zeznania. Często podatnicy zastanawiają się, która z dostępnych form jest lepsza, i która daje im większe możliwości. Dlatego specjalnie wzięliśmy pod lupę dwie opcje: deklaracje oraz aktywne formularze, aby pokazać wady, zalety, a także różnice w użytkowaniu obu z nich.

 

Deklaracja PIT 37 formularz dostępny w systemie deklaracji pozwala na szybkie i bezpieczne składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, bez potrzeby udawania się do urzędu skarbowego. e-Deklaracje to także narzędzie nowoczesnej, efektywnej i przyjaznej administracji skarbowej, wspierające realizację nałożonych na nią zadań ustawowych.

 

Aby złożyć PIT 37 2017 online wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, gdzie podatnicy znajdą interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym będzie można przesłać do systemu.

 

Oczywiście, żeby móc złożyć PIT 37 formularz przez Internet trzeba spełnić kilka warunków technicznych, a mianowicie: komputer musi oczywiście posiadać dostęp do Internetu. System działa zarówno w przypadku korzystanie z systemu Windows, jaki i systemów takich jak Linux oraz MacOs. Co bardzo istotne e-deklaracje wymagają od podatnika posiadania zainstalowanego oprogramowania Adobe Reader, najlepiej w najnowszej wersji.

 

PIT 37 druk można złożyć na dwa sposoby:

  • przy użyciu interaktywnego formularza PIT 37 pdf, czyli plik obsługiwany przez program Adobe Reader. Taki formularz ma charakter aktywny, a zatem zaznaczone są w nim pola, posiadają wbudowane odpowiednie formuły dzięki, którym wszystkie obliczenia dokonywane są automatycznie na podstawie danych, które zostaną wpisane przez podatnika. Tak zapisany na komputerze druk można wydrukować i zanieść do urzędu skarbowego lub
  • przekazać do systemu e-deklaracje automatycznie z poziomu formularza. Po jego pozytywnej weryfikacji można pobrać e-deklaracje upo, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

 

Aktywne formularze to bardzo zbliżona do edeklaracji forma rozliczenia się z fiskusem, poza jednym znaczącym wyjątkiem, ale to za chwilę. Przede wszystkim należy wiedzieć, że aktywny formularz PIT 37 nie różni się niczym od tradycyjnego, oprócz tego, że jak sama nazwa wskazuje, obliczenia w plikach excelowych wykonują się automatycznie i można je wypełniać na komputerze oraz zapisywać na dysku twardym w celu wielokrotnego użycia. Konieczne jest zainstalowanie Adobe Readera w wersji co najmniej 8.1.4 polsko- lub anglojęzycznej. Aktywne formularze PIT nie wymagają od nas specjalnych zdolności matematycznych, wystarczy tylko przepisać odpowiednie dane w podświetlone pola, a reszta już należy do programu. Poprawnie wypełniony formularz można wydrukować. I tutaj jest ta różnica, że aktywnych druków nie możemy tak samo jak deklaracji przesłać online. Niewątpliwie jest to pewnym minusem aplikacji, ale dal tych mniej informatycznie zaangażowanych to duże uproszczenie w tradycyjnej formie rozliczeń. Bo nie ma żadnych wątpliwości, że aktywne druki są wydajniejsze, tańsze i łatwiejsze w wypełnianiu od tradycyjnych wersji papierowych. Jedynym naszym niezbędnikiem jest komputer z dostępem do Internetu oraz z zainstalowana przeglądarka plików PDF Adobe Reader w najnowszej wersji.

 

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z elektronicznego rozliczania PITów. Przybywa zwolenników zarówno systemu e-deklaracji, jak i aktywnych formularzy, gdyż jedna i druga możliwość pozwala na szybkie i bezproblemowe wywiązanie się z obowiązku składania zeznań podatkowych.