Rozliczenie podatkowe 2017

PIT-28 dla osób rozliczających się ryczałtem

 

Obowiązkiem składania deklaracji podatkowych objęte są wszystkie te osoby, które w roku podatkowym 2017 osiągały przychody z tytułu różnego rodzaju pracy. Kiedy zbliża się czas składania formularzy pit, wiele osób zastanawia się nad tym, jaki druk właśnie go dotyczy i na jakim formularzu musi złożyć swoje rozliczenie. Bez wątpienia PIT 37 druk jest formularzem w powszechnym użytku, ponieważ za jego pomocą mogą się właściwie rozliczyć wszyscy. Bywają jednak takie grupy podatkowe, dla których nie jest wskazany PIT 37 formularz, ponieważ wybrali oni inną formą opodatkowania osiąganych przez siebie dochodów.  

 

Nie wszyscy jednak wykonują standardowe zajęcia w ramach umów o pracę, zlecenie czy też innych. Bywają takie grupy podatników, które mają możliwość opodatkowania swoich dochodów w inny sposób, które jest dla nich korzystniejszy, pod względem podatkowym. Jednym ze sposobów opodatkowania jest na przykład ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma jasno mówi, że podstawa opodatkowania to dochód, który nie jest pomniejszany o koszty jego uzyskiwania. Podatnicy, którzy zdecydują się na taką formę opodatkowania swoich dochodów mają jednak obowiązek prowadzenia szczegółowej i rzetelnej ewidencji wszystkich przychodów za każdy rok podatkowy, prowadzonej działalności. Osoby, które rozliczają się w ramach ryczałtu są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-28.


Ta forma opodatkowania posiada oczywiście swoje wady oraz zalety, dlatego zanim dany podmiot się na to zdecyduje warto rozważyć te plusy i minusy, by potem nie być zaskoczonym, kiedy przyjdzie czas rozliczenia podatkowego. Zaletami ryczałtu jest z pewnością to, że wszystkie procedury księgowe są dość proste, dzięki czemu nie trzeba się wykosztowywać na profesjonalną księgowość czy też zatrudnianie biura rachunkowego. Podmioty, które osiągają niskie koszty posiadają również możliwość uzyskiwania preferencyjnych korzyści fiskalnych, jeśli porównamy je z zasadami ogólnymi, na podstawie których rozlicza się większość. Ta forma ma jednak również swoje wady, do których można zaliczyć między innymi brak możliwość zrzeczenia się ryczałtu, w trakcie trwania danego roku podatkowego. Poza tym nie ma tutaj możliwości wspólnego rozliczania się ze swoim małżonkiem. To duży minus, ponieważ najczęściej jest tak, że wspólne rozliczenie daje większe możliwości upustów oraz ulg podatkowych, w tym przypadku jest to niemożliwe. Jeśli podmiot generuje bardzo niski zyski ryczałt również zdaje się być nieopłacalny, ponieważ w tym przypadku istnieją wysokie koszty utrzymania, a ryczałt jest płacony od dochodów bez pomniejszania go o koszty uzyskiwania.

 

Na opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym mogą zdecydować się również ci podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie własnej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, ale nie korzystają z tryby opodatkowania w formie kart podatkowych, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów z działalności.

 

PITy 2017 online mogą być wystawiane przez wszystkie grupy podatników, niezależnie od wybranej opcji opodatkowania dochodów. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu programu do PITów, który wykonuje większość pracy automatycznie. Formularze PIT 2017 uzyskane za pośrednictwem aplikacji maja taką samą moc prawną co druki wystawiane i wypełniane ręcznie. Aby oszczędzić wolny czas i energię, najlepiej wykorzystać druki PIT 2017, które są generowane całkowicie bezpłatnie przez program. Aplikacja umożliwia wysyłanie w czasie rzeczywistym dokumentów do wybranego urzędu skarbowego, a to za sprawą e-deklaracji.