Rozliczenie podatkowe 2017

PIT 37 druk i nieopodatkowany kredyt


 

Formularz PIT 37 to jeden z najczęściej wypełnianych wśród podatników. Rozliczamy w nim podstawowe elementy związane ze stosunkiem pracy, ulgami i odliczeniami. Korzystając z rozliczenia przy pomocy programów do PIT 2017, można w ich opcjach odnaleźć PIT 37 instrukcja, dzięki której, w razie problemów, będziemy mogli rozwiać własne wątpliwości związane z wypełnianiem deklaracji podatkowej za mijający rok. PIT 37 druk powoli wychodzi z użycia, a jego formę zastępuje interaktywny formularz PIT 37.

 

Jeśli wypełniamy swój PIT, musimy pamiętać o tym, aby wykazać w nim przychody, które udało nam się w przeciągu mijającego roku zgromadzić. Co przypadku, gdy skorzystaliśmy z kredytu? Wypełniając formularz PIT 37 należy dodać, że zawarte są do niego określonego załączniki. I tak, PIT-D wypełniamy w sytuacji, gdy korzystaliśmy z takich ulg, jak ulga na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego (w okresie czasowym 2002 – 2006 r.), ale także na spłatę odsetek od kredytu, który został udzielony podatnikowi na mieszkanie lub refinansowanie kredytu. Prócz tego, rozwiązujemy tę deklarację, gdy korzystamy z ulgi na spłatę kredytu bankowego na cele mieszkaniowe (kredyt zabrany w latach 1992-1993).

 

Jednakże, musimy pamiętać o tym, że podatnik, który wykorzystał kredyt mieszkaniowy na spłatę poprzedniego kredytu (o ile ten drugi był korzystniejszy od tego pierwszego), nie może odliczać wydatków na ten pierwszy kredyt. Ponadto, spłata kredytu nie jest inwestycją, z jaką wiąże się ulga odsetkowa. Formularz PIT 37 nie zobowiązuje nas do tego, abyśmy wykazywali nieopodatkowany kredyt. Sytuacja będzie wyglądała natomiast inaczej, gdy z racji kredytu osiągniemy zysk (np. zostaną nam umorzone odsetki). Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do wykazywania tego elementu podczas wypełniania PITu 37 druku, może zajrzeć do PITu 37 instrukcji.