Rozliczenie podatkowe 2017

 

Oczekiwanie na zwrot podatku za rozliczenie PIT-

jak długo trwa?

 

Wystawiając swoje rozliczenie PIT bardzo często podatnicy odnotowują nadpłatę podatku. Z tego też względu są szczególnie zainteresowani tym, kiedy ich PITy2017 zostaną rozliczone, co będzie skutkować wpłynięciem pieniędzy na konto indywidualne lub też przelewem pocztowym na adres podany przez podatnika. Standardowy czas oczekiwania na zwrot podatku to maksymalnie 3 miesiące. Jeśli więc podatnik złożył poprawne zeznanie podatkowe 5 lutego, to do 5 maja powinien otrzymać zwrot.

 

Coraz rzadziej podatnicy sięgają po tradycyjne rozwiązania w postaci ręcznego wypisywania druków. Znacznie częściej sięgają po bezpłatny program PIT 2017, który pozwala na szybkie i praktycznie bezbłędne wystawienie zeznania podatkowego. Za pomocą aplikacji komputerowej można również wysłać swoje formularze bezpośrednio do wskazanego urzędu. Nie ma więc potrzeby na osobiste odwiedziny w murach fiskusa. Urząd skarbowy PITy elektroniczne traktuje tak samo jak papierowe. Bywa również tak, że same instytucje państwowe zachęcają do tego sposobu rozliczania przez Internet, ponieważ to usprawnia pracę urzędników.

 

Rozliczenie PIT, oraz termin zwrotu nadpłaconego podatku, mogą zależeć od kilku warunków:

  • przede wszystkim im podatnik szybciej złoży swoje zeznanie podatkowe, tym szybciej może oczekiwać zwrotu z urzędu skarbowego; praktyka urzędnicza pokazuje, że osoby rozliczające się na przełomie lutego i marca, mogą liczyć na pieniądze już w przeciągu dwóch tygodni od prawidłowo złożonego zeznania; wciąż większość podatników pozostawia swoje rozliczenie podatkowe na ostatnią chwilę, skazując się tym samym na czekanie nawet do lipca danego roku;

  • rozwiązaniem, powodującym możliwość otrzymania szybszego przelewu bankowego lub też przekazu pieniężnego, jest rozliczenie za pośrednictwem e-deklaracji - jest to system, pozwalający na wysłanie PITów przez sieć internetową – docierają one w czasie rzeczywistym do fiskusa;

  • jeśli w druku NIP podatnik wskaże numer swojego prywatnego konta bankowego, na które chce otrzymywać zwrot pieniędzy, cała procedura będzie również bardziej sprawna oraz korzystniejsza(brak kosztów pocztowych) szczególnie w porównaniu do przelewów pocztowych czy też osobistego odbioru w kasie.

 

Bywają sytuacje, w których podatnicy będą musieli uzbroić się w cierpliwość przy oczekiwaniu na zwrot podatku. Poniższa tabela wskazuje na najczęstsze powody wydłużenia tych terminów oraz realny czas zwrotu podatkowego:

POWODY

TERMIN ZWROTU

Korekta zeznania

3 miesiące od złożenia prawidłowej korekty błędnego zeznania podatkowego

Spłata zaległych podatków

Od dnia otrzymania zawiadomienia o zaliczeniu nadpłaty na poczet wszystkich zaległych zobowiązań podatkowych (zwrot może być cząstkowy lub też podjęty przez fiskus w całości)

Zajęcie egzekucyjne

Od dnia otrzymania zawiadomienia o zaliczeniu nadpłaty na poczet wszystkich postępować egzekucyjnych (zwrot może być cząstkowy lub też podjęty przez fiskus w całości)

 

Wszystkie powyżej wymienione sytuacje mogą powodować, że podatnik będzie zmuszony dłużej oczekiwać na swoją nadpłatę, lub też na wiadomość o zajęciu zwrotu na rzecz innych zobowiązań.

 

Jeśli jednak rozliczenie podatkowe odbyło się w sposób prawidłowy, terminowy, a sam podatnik nie ma żadnych innych zobowiązań egzekucyjnych, czy też podatkowych, musi interweniować. Jeśli po okresie 3 miesięcy od złożenia PITu nie otrzyma należnego zwrotu, musi zwrócić się na piśmie do naczelnika urzędu skarbowego odpowiadającego jego miejscu zamieszkania. W piśmie tym należy zwrócić się z prośbą o zwrot nadpłaty podatku dotyczącego poszczególnych deklaracji podatkowych, które zostały złożone w sposób prawidłowy oraz rzetelny.