Rozliczenie podatkowe 2017

Najpopularniejsze błędy popełniane przed podatników podczas rozliczania pit 37 druk przez Internet.

 

Wiele osób, z myślą o rozliczeniu rocznym, postanowiło wybrać opcję internetową. Jednak i ta, wydająca się dość prostą i klarowną formą, może spowodować problemy w relacji podatnik-Urząd Skarbowy czy Ministerstwo Finansów. Kiedy już zamieniliśmy tradycyjny pit 37 druk na interaktywny pit 37 formularz, powinniśmy pomyśleć nad tym, czy aby na pewno poradzimy sobie z tą formą. Zapewne tak, ale może pojawić się kilka niespodziewanych błędów, które spowodują, że nasz interaktywny druk pit 37 po prostu nie dojdzie lub zostanie wysłany do Ministerstwa Finansów z błędami. Dlatego warto również, w razie wystąpienia komplikacji, posłużyć się pit 37 instrukcja, którą zawiera większość programów służących rozliczeniu rocznemu.

 

Najważniejszą kwestią jest, co może wydawać się banalne, dostępność do sieci internetowej. Drugą sprawą należy określić sytuację, kiedy powinniśmy posiadać program, przy pomocy którego bez problemów wypełnimy deklarację podatkową, i tutaj np. pit 37 formularz. Kiedy wypełniamy deklaracje podatkowe w komputerze, zdarza się, że program generuje błędy, a my nie zawsze wiemy, o co chodzi. Należy pamiętać o tym, że przygotowanie do wypełnienia tradycyjnego PIT-a nieco różni się od wersji elektronicznej. Po pierwsze, gdy wysyłamy formularz (np. pit 37 wzór), możemy to uczynić tylko raz. Dlatego też sytuacja komplikuje się, gdy prześlemy do Ministerstwa Finansów e-PIT z błędami, a następnie będziemy chcieli nanieść odpowiednie korekty. Powoduje to, że kiedy naniesiemy poprawki, będziemy musieli objaśnić urzędnikom powód, dla którego dokonaliśmy zmian. Dopiero w takiej sytuacji stanie się możliwie, by deklaracja podatkowa znalazła się ponownie w systemie.

 

Jeśli z kolei chodzi o występowanie błędów pod nazwą statusu, mamy do czynienia np. z statusem 412. O co chodzi? Występuje w sytuacji, gdy podatnicy przesyłają e-PIT bez elektronicznego podpisu. Może być spowodowany tym, że dane osobowe w miejscu podpisu nie będą tożsame z danymi na początku zeznania podatkowego. Powodem tego jest np. literówka lub brak polskich znaków – przykład: Marek Łukaszyk w jednej wersji, a w miejscu podpisu Marek Lukaszyk. Status 412 ma prawo pojawić się również w wersji programu, który nie został zaktualizowany. Innym błędem, dość często popełnianym przez podatników, jest status 414. Dotyczy on sytuacji, gdy pojawia się problem z danymi świadczącymi o identyfikacji podatnika. Mogą to być literówki, zły format daty urodzenia lub, co dość istotne, błąd związany z kwotą przychodu za 2010 roku. Musi być to suma dokładna. Inną sprawą jest to, że proces rozliczeniowy nie kończy się w momencie wysłania przez nas dokumentu podatkowego do Ministerstwa Finansów. Należy pamiętać, że po wysłaniu system poinformuje nas o wygenerowaniu numeru, który należy umieścić w kolejnym formularzu. Dzięki temu otrzymamy urzędowe poświadczenie odbioru, w skrócie UPO.

 

Kiedy rozliczamy się przez Internet, dysponując programami do rozliczania podatku za 2017 rok, warto skorzystać z pit 37 instrukcja, dzięki czemu nasze wątpliwości możemy rozwiać błyskawicznie. Co najważniejsze, to fakt, że rozliczenia internetowe są o wiele szybsze i przejrzyste, a programy do PIT działają sprawnie i wykonują za podatników sporo czynności, jak np. podliczanie kwot.