Rozliczenie podatkowe 2017

Formularze PIT 2017 i czynny żal

 

Formularze PIT 2017 w wielu osobach powodują napięcie, stres i niezbyt przyjemne odczucia. Co roku również zdarza się, że fiskus obdarowuje podatników karami, które są co prawda wynikiem zaniedbań ze strony podatnika, ale bywają bolesne dla kieszeni. Ale, gdy popełnimy już gafę, zawsze jest szansa, aby z niej wyjść. Tę szansę daje nam tak zwany „czynny żal”.

 

Czym jest więc wspomniany żal i jak działa? PITy druki (jeśli rozliczamy bez programów do deklaracji PIT, np. PIT 37 druk) najczęściej powodują, że zdarza się pomyłka – chciana czy mniej chciana, mimo to jednak urząd skarbowy rozlicza ten fakt, a wtedy mogą być problemy. I to całkiem spore, bo kara to zazwyczaj grzywna, a niekiedy nawet sięgająca imponujących kwot. Polscy najczęściej wypełniają PIT-37 druk, i właśnie z tego powodu często pojawiają się komplikacje. Nikt nie chce przecież dopłacać, dlatego też wiele osób szuka wielu możliwości, by jak najwięcej zyskać, nie tracąc przy tym niemal w ogóle. Czynny żal, mówiąc skrótowo, to przyznanie się do winy sprawcy przestępstwa podczas jego przebiegu i zaniechanie czynności. Powoduje to ograniczenie lub całkowite anulowanie kary finansowej. Korzystając z programów do rozwiązywania deklaracji podatkowych i wypełniając np. PIT-37 druk interaktywny, istnieją małe szanse, ze przypadkowo dokona się pomyłki na własnym arkuszu. Inaczej, gdy ktoś celowo ukryje dochody bądź w jaki inny sposób oszuka urząd skarbowy (co jest, rzecz jasna, przestępstwem). Wtedy też taka osoba, dokonując czynnego żalu po zdarzeniu, także może liczyć na anulowanie bądź ograniczenie kary, jeśli zgłosi się do odpowiednich organów skarbowych i będzie chciała współpracować w tej kwestii.

 

Nie możemy liczyć na działanie „czynnego żalu” w sytuacji, gdy określony organ jest już w posiadaniu dokumentacji, która wskazuje na popełnione przestępstwo skarbowe. Czynnego żalu nie można również zgłosić, gdy np. urząd skarbowy zdecyduje się dokonać kontroli. Zgodnie ze skarbowym kodeksem karnym podatnik, który dokonał przestępstwa (np. uchylił się od opodatkowania) podlega karze grzywny nawet do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności. Może się także zdarzyć, że obie kary zostaną na siebie nałożone.

Czynny żal jest zgodny z prawem, jednak należy liczyć się z konsekwencjami. Dlatego powinna być to ostatnia możliwość, z której się korzysta. Możliwość popełnienie błędów na pewno zmaleje, gdy będziemy wypełniali np. PIT-37 druk interaktywny, w postaci PDF, gdzie kalkulacje będą dokonywały się automatycznie. PIT-37 druk to tylko przykład, natomiast więcej formularzy można znaleźć w programach rozliczeniowych. Tam, dzięki opcji „krok po kroku”, będzie możliwość uzupełnienia kolejnych danych, o które prosi program. Jeśli tylko dane, które się programowi poda, będą aktualne i prawdziwe, program wyliczy określone elementy podatku. I tak, np. PIT 37 druk można przesłać jako e-rozliczenie, w postaci e-deklaracji.

 

Podsumowując, błędy się zdarzają, a formularze PIT 2017 na pewno też będą często korygowane. Ważne jest jednak, by mieć świadomość konsekwencji tego, jak drobne uchybienia w rozliczeniu mogą wpłynąć na nasze życie. Czynny żal to rozwiązanie skuteczne, jednak powinno zostać rozwiązaniem ostatecznym, jeśli już pomyłka się przydarzy.