Rozliczenie podatkowe 2017

 

Dochody kapitałowe

w rozliczeniu PIT 37 wspólnie z małżonkiem?


PIT 37 stanowi formularz zeznania podatkowego, który może być składany albo w trybie indywidualnym, albo też wspólnie z małżonkiem. W drugiej opcji formularz PIT 37 może zawierać bardziej preferencyjne stawki opodatkowania, dlatego ta forma rozliczenia cieszy się niesłabnącą popularnością. Istnieją jednak przeszkody, które powodują, że część podatników może być wyłączona z tego typu rozliczenia, mimo że do tej pory korzystała z niej w sposób swobodny. We wszystkich rodzajach wystawiania swoich deklaracji podatkowych można jednak wykorzystać druk PIT 37 za 2017, generowany w sposób elektroniczny, za pomocą programu pity 2017. Aplikacja posiada instrukcję wypełniania PIT 37, dlatego nie będzie żadnych problemów z prawidłową interpretacją wybranych zasad.

 

Coraz więcej osób, obok tradycyjnej pracy, uzyskuje dochody z innych źródeł. Dochody kapitałowe, które najczęściej generowane są na giełdach czy też poprzez obrót akcji, wymagają jednak oddzielnego rozliczenia. W takich sytuacjach konieczne jest złożenie odrębnego formularza podatkowego PIT-38. Uzyskiwanie dochodu z tego źródła nie przekreśla jednak całkowicie prawa do wspólnego, bardziej preferencyjnego rozliczenia.

 

Sytuacja, w której jedno z małżonków uzyskuje dochody kapitałowe nie stanowi przeszkody we wspólnym rozliczeniu podatku dochodowego. Jest to bowiem zgodne z zasadą nie łączenia się dochodów o charakterze kapitałowym z innym dochodami. Małżonkowie mają więc prawo do odrębnego rozliczenia swoich dochodów z pracy na etacie, czy też w ramach wykonywanych zleceń. Nie mogą tego jednak zrobić na deklaracji, która obejmuje dochody kapitałowe!

 

Nie należy jednak pomijać kwestii, które są związane z konkretnymi formami opodatkowania. Podatnicy muszą mieć na uwadze, że opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia na bardziej preferencyjnych warunkach. Wyjątkiem jest tutaj dochód, który podlega opodatkowaniu ryczałtowemu z prywatnego najmu.