Rozliczenie podatkowe 2017

Darowizny w Picie 2017

 

Konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym nie ominie żadnego podatnika, który w danym roku podatkowym otrzymywał jakikolwiek przychód lub też poniósł stratę. Na początku każdego roku rozpoczyna się więc walka z czasem, a w urzędzie skarbowym pojawia się coraz dłuższa kolejka, która chce pobrać PIT 37 druk, który jest najpowszechniejszym formularzem, za pomocą którego rozliczają się polscy podatnicy. Pity mogą być wypełnione oraz przekazywane do odpowiedniej instytucji za pomocą wielu dróg. Oczywiście najpopularniejszą z nich jest osobiste pojawienie się w urzędzie skarbowym, by tam ręcznie wypełnić, a następnie złożyć w okienku nasz PIT 37 2017. Można to jednak wykonać znacznie łatwiej, a przede wszystkim szybciej, a to za sprawę aplikacji komputerowej, jaką jest program do pitów, który pozwoli nam na sprawne wypełnienie swojego zeznania podatkowego.

 

PIT 37 formularz to jednak nie tylko coroczny, przykry obowiązek, ale także możliwość skorzystania z wielu przysługującym podatnikom udogodnień, o których nie wszyscy wiedzą. Można zdecydować się na przykład na przekazanie darowizny, od której możemy później uzyskać ulgę podatkową i rozliczać się na bardziej preferencyjnych warunkach. Druk PIT 37 pozwala bowiem na wskazanie konkretnej osoby czy też podmiotu, któremu chcemy przekazać część środków. Darowizny bardzo często kojarzą nam się z dużymi, prężnie działającymi firmami czy koncernami, które obracają milionami złotych i co jakiś czas przekazują pewne sumy na rzecz potrzebujących. Jednak wedle polskiego prawa podatkowego, „zwykły” podatnik, będący osobą fizyczną ma możliwość przekazania darowizny. Aby jednak uzyskać ulgę z tytułu tego specyficznego wydatku, trzeba spełnić kilka warunków, ponieważ nie każda darowizna może być potraktowana jako ulga. Formularze PIT 2017 mogą więc uwzględniać darowizny, jednak w konkretnych przypadkach. Mowa tu przede wszystkim o ulgach z tytułu oddania krwi, w sytuacji kiedy jest się udokumentowanym, honorowym krwiodawcą, ulgi religijne, ulga na cele charytatywne i opiekuńcze, a także ulgi na cele publiczne.

 

Najczęściej polscy podatnicy dokonują darowizny z tytułu celów publicznych, jest to bowiem bardzo popularny 1 procent oddawany na organizacje pożytku publicznego. Takiego przekazania może dokonać każdy podatnik, który rozlicza się ze swoich przychodów. Staje się to coraz popularniejsze i PIT37 dziś bardzo rzadko zawiera pustą rubrykę, w której wpisywana jest nazwa organizacji. Lista opp jest publikowana w urzędach skarbowych, a także na portalach internetowych. Warto na tą listę zaglądać regularnie, ponieważ jest ona stale aktualizowana, a tylko podmioty, które znajdują się na takiej liście mogą zostać objęte programem 1 procent podatku. PIT 37 2017, na którym przekazujemy część naszego podatku musi zawierać nazwę takiej organizacji oraz numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

 

Jeśli chodzi o darowizny przekazywane na działalność opiekuńczo charytatywną to jest ona prowadzone przez osoby prawne oraz organy kościelne. Ulgami, które zostaną uwzględnione w druk PIT 37 mogą być także inne podmioty, które prowadzą swoją działalność na terenie Unii Europejskiej lub też na terenie państw, które wchodzą w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Niestety formularze PIT 2017 wciąż zawierają limity, które mogą podlegać odliczeniu. Stanowi to 6% naszego dochodu, który postanowiliśmy przeznaczyć na cele społeczne w ramach darowizny. PIT37, który uwzględnia darowiznę w wysokości 1000 złotych, umożliwia uzyskanie ulgi w wysokości 60 zł. Jednak takie darowizny nie są przekazywane po to, by uzyskać duży zwrot, a podatnicy decydują się na nie, by móc komuś pomóc, całkowicie bezinteresownie.