Rozliczenie podatkowe 2017

Każdy musi złożyć PIT 37 druk?

 

PIT 37 za 2017 rok składa większość Polaków. Jednak nie jest do tego zobowiązany każdy. Jest kilka wyjątków, dzięki którym nie będzie konieczne składanie formularzu PIT-37 osobiście. Jednak w takiej sytuacji, prócz PIT 37 formularz, potrzebne będą takie deklaracje jak PIT 12 bądź PIT-40a.

 

Aby w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, dotyczące zwolnienia z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, należy przejść do konkretnych sytuacji. Dość często się zdarza, że małżonkowie rozliczają się razem. Co jednak, gdy żona nie pracuje, a mąż jest głównym źródłem dochodu? W takiej sytuacji małżonkowie mogą rozliczyć się razem za pomoca PITu 37 druku, przy czym, jeśli ktoś w roku 2017 nie osiągnął żądnych dochodów, wtedy może rozliczać się wspólnie z pracującym małżonkiem. Podsumowując, jeśli żona w 2017 roku była na utrzymaniu męża, nie uzyskując żadnego dochodu w mijającym roku podatkowym, w takiej sytuacji jest zwolniona z obowiązku składania PITu 37 formularza.

 

PIT 37 druk nie będzie konieczny także dla niektórych pracowników, za których formularz PIT-37 składa pracodawca. Ale żeby pracodawca miał prawo złożyć deklarację za swojego pracownika, musi nastąpić pewna sytuacja między nimi. PIT 37 za 2017 rok nie składa pracownik, który złożył swojemu pracodawcy PIT -12. Złożenie tej deklaracji na ręce swojego pracodawcy, zobowiązuje go w ten sposób do rozliczenia swojego podatku rocznego w PIT-40. Należy także pamiętać, że nie można zobowiązać swojego pracodawcy do tego, jeśli nasz dochód to także inne źródła. Wtedy musimy rozliczyć się sami.

 

Trzecią opcją, kiedy ktoś jest zwolniony z obowiązku składania PIT 37 druk 2017, są niektórzy emeryci. Jednak także tutaj sytuacja nie jest aż tak klarowna i oczywista. W największym uproszczeniu można stwierdzić, że PIT 37 formularz nie rozliczają emeryci lub renciści, którzy otrzymali z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) deklarację podatkową PIT-40a. Jednak należy pamiętać, że emeryt lub rencista nie powinien czerpać dochodów z innych źródeł, a także nie powinien korzystać z żadnych ulg. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wtedy też emeryt lub rencista powinien złożyć deklarację pit 37 za 2017 rok.

 

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie – nie każdy musi składać deklarację PIT 37. Wymienione w tekście trzy sytuacje prezentują możliwość, kiedy nie obowiązuje nas PIT 37 formularz, są to sytuacje – osób, które w mijającym roku nie wypracowały dochodu, pracowników, którzy pracodawcy złożyli się deklarację podatkową PIT-12, a także emerytów i rencistów, którzy nie korzystając z ulg i nie posiadając innych źródeł dochodu, składają PIT-40.

 

Jeśli ktoś jeszcze nie zabrał się za rozliczanie np. swojego PITu 37 formularza, może to uczynić przy pomocy PITy 2017 program. Przy jego pomocy łatwo i szybko rozliczymy się z fiskusem. Program zawiera wiele funkcji pomocy, dzięki którym nie będzie żadnych problemów podczas wypełniania deklaracji podatkowej. Dla osób, które nie mają ochoty odwiedzać urzędu skarbowego, istnieje możliwość wypełnienia e-deklaracji i wysłania jej drogą elektroniczną.